Motorsport karting


Motorsport: Karting 2015

Date
Discipline
Location
Event Name
Information
28 February Karting Port Elizabeth – Eastern Cape National Karting Championship – Rnd 1 Sparky Bright –082 340 0396
14 March Karting Vereeniging – Gauteng Regional Karting Rnd 2 Patsy Roos –082 556 7538
14 March Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
21 March Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 2 Lizelle van Rensburg -082 520 1801
22 March Karting and Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Club Karting and Short Circuit Richard van Heerden -083 661 2020
28 March Karting Zikr – Gauteng Club Karting Jeff van Roon –082 960 6976
28 March Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
11 April Karting Zikr – Gauteng Club Karting Jeff van Roon –082 960 6976
25 April Karting Killarney – Western Cape National Karting Championship – Rnd 2 Lizelle van Rensburg -082 520 1801
02 May Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
09 May Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
17 May Karting And Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Club Karting And Short Circuit Richard van Heerden -083 661 2020
23 May Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 3 Lizelle van Rensburg -082 520 1801
23 May Karting Zikr – Gauteng Regional Karting Rnd 3 Jeff van Roon –082 960 6976
13 June Karting Vereeniging – Gauteng Regional Karting Rnd 4 Patsy Roos –082 556 7538
13 June Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
14 June Karting And Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Club Karting and Short Circuit Richard van Heerden -083 661 2020
20 June Karting Zikr – Gauteng Club Karting Jeff Van Roon –082 960 6976
20 June Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
20 June Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 4 Lizelle van Rensburg -082 520 1801
04 July Karting Idube – Kwazulu Natal National Karting Round 3 Rose Odendaal –078 381 4962
12 July Karting And Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Regional & Club Karting And Short Circuit Richard van Heerde –083 661 2020
18 July Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
18 July Karting Vereeniging – Gauteng Regional Karting Rnd 5 Patsy Roos –082 556 7538
25 July Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 5 Lizelle van Rensburg -082 520 1801
01 August Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
15 August Karting Vereeniging – Gauteng National Karting Round 4 Patsy Roos –082 556 7538
22 August Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 6 Lizelle van Rensburg –082 520 1801
22 August Karting Vereeniging – Gauteng Regional Karting Rnd 6 Patsy Roos –082 556 7538
30 August Karting And Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Regional & Club Karting And Short Circuit Richard van Heerden –083 661 2020
05 September Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
12 September Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
13 September Karting Zikr – Gauteng Regional Karting Rnd 7 Jeff van Roon –082 960 6976
19 September Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 7 Lizelle van Rensburg –082 520 1801
20 September Karting And Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Regional & Club Karting And Short Circuit Richard van Heerden –083 661 2020
26 September Karting Zwartkops – Gauteng National Karting Championship – Rnd 5 Jeff Van Roon -0829606976
03 October Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
10 October Karting Zikr – Gauteng Regional Karting Rnd 8 Jeff van Roon –082 960 6976
17 October Karting Killarney – Western Cape Karting Rnd 8 Lizelle van Rensburg -082 520 1801
31 October Karting Zikr – Gauteng Club Karting Jeff van Roon –082 960 6976
31 October Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
07 November Karting Vereeniging – Gauteng Day / Night Club Karting Patsy Roos –082 556 7538
07 November Karting Celso Scribante – Eastern Cape Karting Sparky Bright –082 340 0396
22 November Karting And Short Circuit Idube – Kwazulu Natal Regional & Club Karting And Short Circuit Richard van Heerden -083 661 2020
28 November Karting Zikr – Gauteng Club Karting Jeff van Roon –082 960 6976
28 November Karting Killarney – Western Cape Club Karting Lizelle van Rensburg -082 520 1801
28 November Karting Border – Eastern Cape Karting Jadia –043 736 4023
05 December Karting Vereeniging – Gauteng Len Talken Memorial Day Patsy Roos –082 556 7538
07 December All Emperors Palace – Gauteng MSA National Awards Jaco Deysel -0837648255

 

Motorsport drag

Motorsport: Drag 2015

Date
Discipline
Location
Event Name
Information
27 February Hole Shot Harry’s MX Park – Old President Brand Park, Harrismith 2015 SA National Motocross Championship – Rnd 1 Noleen Roome (Noleen@mxsa.co.za /082 850 1450) and Michelle Smith (Info@mxsa.co.za or 082 413 8556)
28 February Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
28 February Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
28 February Supadrift TBA – Gauteng National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
01 March Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
01 March Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 391 2962
21 March Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
22 March Drag Racing Krugersdorp – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 1
28 march Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
30 march Drag Racing Mtubatuba-Kwazulu-Natal Mtubatuba Club Drag Racing Kas Moodley –082 399 8172
03 April Supadrift Kimberley – Northern Cape National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
04 April Drag Racing Kimberley – Northern Cape Street Kings Kimberley Drag Racing Gamal Paulsen –(053) 838 7307
05 April Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
18 April Drag Racing Aldo Scribante, Port Elizabeth – Eastern Cape Club Drag Racing Sparky Bright
18 April Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
25 April Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
26 April Supadrift TBA National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
27 April Drag Racing Mtubatuba-Kwazulu-Natal Mtubatuba Club Drag Racing Kas Moodley –082 399 8172
01 May Supadrift TBA National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
01 May Drag Racing Krugersdorp – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 2
03 May Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
23 May Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
23 May Supadrift Port Shepstone – Kwazulu Natal National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
25 May Drag Racing Mtubatuba-Kwazulu-Natal Mtubatuba Club Drag Racing Kas Moodley –082 399 8172
30 May Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
07 June Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
16 June Spin Mahem Raceway, Pretoria – Gauteng Youth Day Spinning Lani Cunningham –074 079 9440
16 June Drag Racing Krugersdorp – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 3
27 June Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
27 June Supadrift Port Shepstone – Kwazulu Natal Supadrift Invitational Mikey Skelton –082 337 1014
29 June Drag Racing Mtubatuba-Kwazulu-Natal Mtubatuba Club Drag Racing Kas Moodley –082 399 8172
05 July Drag Racing Brakpan Airfield, Brakpan – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 4 Liza Rochholz –082 387 2063
19 July Drag Racing Aldo Scribante, Port Elizabeth – Eastern Cape Club Drag Racing Sparky Bright
24 July Supadrift Gauteng Motor Show, Brakpan – Gauteng National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
02 August Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
08 August Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
10 August Drag Racing Krugersdorp – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 5
22 August Supadrift Dezzi , port Shepstone – Kwazulu Natal National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
06 September Drag Racing Brakpan Airfield, Brakpan – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 6 Liza Rochholz –082 387 2063
12 September Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
24 September Drag Racing Krugersdorp – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 5
25 September Supadrift Mahikeng – north west National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
26 September Drag Racing Kimberley – Northern Cape Street Kings Kimberley Drag Racing Gamal Paulsen –(053) 838 7307
02 October Supadrift Windhoek – OSA Supadrift Invitational Mikey Skelton –082 337 1014
04 October Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
17 October Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
25 October Drag Racing Krugersdorp – Gauteng National Drag Racing Championship – Rnd 6
31 October Supadrift Durban city – Kwazulu Natal National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
31 October Drag Racing Aldo Scribante, Port Elizabeth – Eastern Cape Club Drag Racing Sparky Bright
01 November Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
01 November Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
02 November Drag Racing Mtubatuba-Kwazulu-Natal Mtubatuba Club Drag Racing Kas Moodley –082 399 8172
14 November Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553
28 November Supadrift Durban city – Kwazulu Natal National & Regional Supadrift Championship Mikey Skelton –082 337 1014
05 December Drag Racing Mtubatuba – Kwazulu Natal Club Drag Racing Kas Moodley –084 517 5200
06 December Drag Racing Brakpan Airfield – Gauteng Club Drag Racing Liza Rochholz –082 387 2063
07 December All Emperors Palace – Gauteng MSA National awards Jaco Deysel –0837648255
07 December Drag Racing Mtubatuba-Kwazulu-Natal Mtubatuba Club Drag Racing Kas Moodley –082 399 8172
12 December Drag Racing Aldo Scribante, Port Elizabeth – Eastern Cape Club Drag Racing Sparky Bright
12 December Drag Racing Kimberley – Northern Cape Street Kings Kimberley Drag Racing Gamal Paulsen –(053) 838 7307
26 December Drag Racing Killarney – Western Cape Club Drag Racing Paul Simon –073 334 7553

Motorsport offroad


Motorsport – Offroad 2015

Date
Discipline
Location
Event name
Information
28 February Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
28 February JNR & SNR ORMC & QD Veldrift / Riebeeck West – Western Cape WC Regional JNR & SNR Offroad M/Cycle & Quad – Rnd 1
28 February Motocross KwaZulu Natal National Motocross Championship – Rnd 1 Noleen Roome –082 850 1450
01 March Autocross Sibaya – KwaZulu Natal Autocross Jeeva Moodley –082 326 1910
06 March Myddleton Dam, Creighton 2015 Liquorland Creighton WFO SA National Enduro & KZN Regional Enduro Championships – Rnds 1 & 2 Karen Vorster (wfo@webmail.co.za / 082 376 8661)
07 March Enduro Creighton – KwaZulu Natal KZN Regional Enduro – Rnd 1 Karen Vorster –082 376 8661
07 March Enduro Creighton – KwaZulu Natal Liquorland National Enduro Championship – Rnd 1 Karen Vorster –082 376 8661
08 March Junior Enduro Creighton – KwaZulu Natal KZN Regional Junior Enduro – Rnd 1 Karen Vorster –082 376 8661
08 March Motocross Zone 7 – Eastern Cape WC Regional Motocross –Rnd 2 Johan Spies –073 1082 9480
8 March Enduro Creighton – KwaZulu Natal Liquorland National Enduro Championship – Rnd 2 Karen Vorster – 0823768661
8 March Enduro Creighton – KwaZulu Natal KZN Regional Enduro – Rnd 2 Karen Vorster –082 376 8661
14 March Rally Brakpan/Bronkhorstspruit – Gauteng NR Rally Championship – Rnd 2 Chris Coertse –083 269 0725
14 March Off Road M/Cycles & Quad Warmbaths – Limpopo GOC Club Championship – Rnd 2
14 March Rally TBA –  Eastern Cape Club Rally Anza Muller
14 March Rally Klipdale – Western Cape WC Rally Championship – Rnd 1
14 March 4×4 Rustenburg – North West Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd2
14 March Motocross TBA –  Eastern Cape EP Regional Motocross –Rnd 1
14 March Enduro TBA – Western Cape WC Regional Enduro – Rnd 1
15 March Junior Off Road M/Cycles & Quad Warmbaths – Limpopo GOC Club Junior Championship – Rnd 2
21 March Motocross TBA – Gauteng NR Regional Motocross –Rnd 2
21 March Off Road M/Cycles & Quad Ezulweni – Swaziland National Off Road MC & Quad Championship – Rnd 2
27 March Cross Country Cars Harrismith – Free State KZN Regional X-Country Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
27 March Cross Country Cars Harrismith – Free State Donaldson National Cross Country Car Championship – Rnd 1 Adri Roets –082 552 2689
28 March Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
28 March Regularity Rally Killarney – Western Cape Blind Navigators Rally Roger Manton
28 March Enduro TBA –  Eastern Cape EP Club Enduro – Rnd 2
28 March JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD Dunhye park / Botrivier – Western Cape WC Regional JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD – Rnd 2
28 March Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 1
28 March TBA Diamonds & Dirt Ladies and Motokids Development Day – 1 Michelle Smith –082 413 8556
04 April Motocross Zone 7 – Western Cape WC Regional Motocross –Rnd 3
04 April Enduro TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Enduro – Rnd 3
05 April Junior Enduro TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Junior Enduro – Rnd 2
05 April Cross Country Cars Eston/Richmond-KwaZulu-Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
11 April Off Road M/Cycles & Quad Carletonville – North West GOC Club Championship – Rnd 3
11 April 4×4 Wesvaal – North West Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd3
11 April Motocross Zone 7 National Motocross Championship – Rnd 2 Noleen Roome –082 850 1450
12 April Junior Off Road M/Cycle & Quad Carletonville – North West GOC Club Junior Championship – Rnd 3
12 April Autocross Sibaya Casino – KwaZulu Natal Autocross
17 April Rally Nelspruit/Witrivier/Sabie – Mpumalanga National Rally Championship – Rnd 2 & African Rally Championship Francois Jordaan – 082 554 9443
18 April Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
18 April Rally Nelspruit/Witrivier/Sabie – Mpumalanga NR Special Stage Rally Championship – Rnd 3 Chris Coertse –083 269 0725
18 April Enduro Kei –  Eastern Cape Liquorland National Enduro Championship – Rnd 3
20 April Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
25 April Motocross TBA –  Eastern Cape EP Regional Motocross –Rnd 2
25 April Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint – Rnd 2
25 April Off Road M/Cycles & Quad Mooirivier – KwaZulu Natal National Off Road MC & Quad Championship – Rnd 3
25 April JNR Off Road M/Cycles & Quad Mooirivier – KwaZulu Natal National JNR Off Road MC & Quad Championship – Rnd 2
26 April Motocross TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Motocross –Rnd 3
02 May Rally TBA –  Cape Club Rally Anza Muller
02 May Enduro Bonnievale – Eastern Cape WC Regional Enduro – Rnd 2
02 May Enduro Bonnievale – Eastern Cape Liquorland National Enduro Championship – Rnd 4
8 May Cross Country Cars Eston, Pietermaritzburg – KwaZulu Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 3 Stephanie Hohls –082 259 3806
8 May Cross Country Cars Eston, Pietermaritzburg – KwaZulu Natal Donaldson National Cross Country Car Championship – Rnd 2 Adri Roets –082 552 2689
09 May Motocross TBA – Gauteng NR Regional Motocross –Rnd 3 Noleen Roome –082 850 1450
09 May Regularity Rally Worcester – Western Cape Blind Navigators Rally Roger Manton
09 May Motocross TBA –  Eastern  Cape EP Regional Motocross – Rnd 3
09 May Rally Ceres – Western Cape WC Rally Championship – Rnd 2
10 May X-Country Motorcycles TBA – KwaZulu Natal KZN Regional X-Country Motorcycles – Rnd 2
13 May Hillclimb Knysna –  Cape Knysna Hillclimb
15 May Rally Secunda – Mpumalanga National Rally Championship – Rnd 3 Francois Jordaan – 082 554 9443
16 May Off Road M/Cycles & Quad TBA – North West NR Regional Off Road MC & Quad – Rnd 2
16 May Rally Secunda – Mpumalanga NR Special Stage Rally Championship – Rnd 4 Chris Coertse –083 269 0725
16 May TBA Diamonds & Dirt Ladies and Motokids Development Day – 2 Michelle Smith –082 413 8556
22 May Enduro OSA – Lesotho 2015 Roof of Africa Bronze Qualifier
23 May Off Road M/Cycles & Quad Rysmierbult – North West GOC Club Championship – Rnd 4
23 May Enduro TBA –  Eastern Cape EP Club Enduro – Rnd 3
23 May Cross Country Cars Lichtenburg – North West NR Cross Country Car Championship – Rnd 3 Greg Higgins –083 295 7727
23 May 4×4 Midvaal – Gauteng Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd 4
23 May Motocross Zone 7 – WEstern Cape WC Regional Motocross –Rnd 4
24 May Junior Off Road M/Cycles & Quad Rysmierbult – North West GOC Club Junior Championship – Rnd 4
24 May Cross Country Cars New Hanover-KwaZulu-Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
30 May Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
30 May Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 3
30 May Motocross Rover –  Eastern Cape National Motocross Championship – Rnd 3 Noleen Roome –082 850 1450
31 May Autocross Sibaya – KwaZulu Natal Autocross Jeeva Moodley –082 326 1910
06 June Rally Tzaneen – Limpopo NR Special Stage Rally Championship – Rnd 5 Chris Coertse –083 269 0725
06 June Rally TBA –  Eastern Cape Club Rally Anza Muller
06 June Off Road M/Cycles & Quad Stella – North West NR Regional Off Road MC & Quad – Rnd 3
06 June Off Road M/Cycles & Quad Stella – North West National Off Road MC & Quad Championship – Rnd 4
06 June JNR Off Road M/Cycles & Quad Stella – North West National JNR Off Road MC & Quad Championship – Rnd 3
13 June Motocross Zone 7 – Western Cape WC Regional Motocross –Rnd 5
14 June X-Country Motorcycles TBA – KwaZulu Natal KZN Regional X-Country Motorcycles – Rnd 3
19 June Off Road M/Cycles & Quad OSA – Kenya FIM Africa Off Road M/Cycle & Quad Championship
19 June Rally Bela Bela – Limpopo National Rally Championship – Rnd 4 Francois Jordaan – 082 554 9443
20 June JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD Ceres – Western Cape WCRegional JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD – Rnd 3
20 June Rally Bela Bela – Limpopo NR Special Stage Rally Championship – Rnd 5 Chris Coertse –083 269 0725
21 June Motocross TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Motocross –Rnd 4
25 June Cross Country Cars OSA – Botswana Donaldson National Cross Country Car Championship – Rnd 3 (TDR) Adri Roets –082 552 2689
27 June Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 4
27 June Motocross Teza – KwaZulu Natal National Motocross Championship – Rnd 4 Noleen Roome –082 850 1450
28 June Autocross Sibaya Casino – KwaZulu Natal Autocross Derrick Watterson –082 442 0969
04 July Motocross TBA – Gautengc NR Regional Motocross –Rnd 4
04 July Enduro Escourt – KwaZulu Natal KZN Regional Enduro – Rnd 4
04 July Enduro Escourt – KwaZulu Natal Liquorland National Enduro Championship – Rnd 5
05 July Autocross Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Autocross Jeeva Moodley –082 326 1910
05 July Junior Enduro TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Junior Enduro – Rnd 3
11 July Cross Country Cars Stella – North West NR Cross Country Car Championship – Rnd 4 Greg Higgins –083 295 7727
11 July Enduro McGregor – Western Cape WC Regional Enduro – Rnd 3
11 July TBA Diamonds & Dirt Ladies and Motokids Development Day – 3 Michelle Smith –082 413 8556
12 July Motocross TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Motocross –Rnd 5
12 July Cross Country Cars Underberg-KwaZulu-Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
17 July Rally Port Elizabeth –  Cape Club Rally Anza Muller
17 July Rally Port Elizabeth –  Cape National Rally Championship – Rnd 5 Francois Jordaan – 082 554 9443
18 July Cross Country Cars Underberg – KwaZulu Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 4
25 July Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 5
25 July Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
25 July Rally Witbank/Ogies – Mpumalanga NR Regional Rally – Rnd 6 Chris Coertse –083 269 0725
25 July Motocross Dirt Bronco – Gauteng National Motocross Championship – Rnd 5
25 July 4×4 Highstakes – KwaZulu Natal Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd 5
01 August Off Road M/Cycles & Quad Louis Trichardt – Limpopo NR Regional Off Road MC & Quad – Rnd 4
01 August JNR Off Road M/Cycles & Quad Louis Trichardt – Limpopo National JNR Off Road MC & Quad Championship – Rnd 4
01 August Off Road M/Cycles & Quad Louis Trichardt – Limpopo National Off Road MC & Quad Championship – Rnd 5
07 August Cross Country Cars Malelane – Mpumalanga Donaldson National Cross Country Car Championship – Rnd 4 Adri Roets –082 552 2689
14 August Rally Cullinan – Gauteng National Rally Championship – Rnd 6 Francois Jordaan – 082 554 9443
15 August Off Road M/Cycles & Quad Warmbaths – Limpopo GOC Club Championship – Rnd 5
15 August Rally TBA – Western Cape WC Rally Championship – Rnd 3
15 August Enduro Robertson – Western Cape WC Regional Enduro – Rnd 4
16 August Junior Off Road M/Cycles & Quad Warmbaths – Limpopo GOC Club Junior Championship – Rnd 5
16 August Motocross TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Motocross –Rnd 6
22 August Cross Country Cars Estcourt – KwaZulu Natal KZN Regional Cross Country Cars – Rnd 5 Stephanie Hohls –082 259 3806
22 August Motocross TBA – Gauteng NR Regional Motocross –Rnd 5
22 August 4×4 Brits – North West Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd 6
22 August Enduro Patensie –  Eastern Cape Liquorland National Enduro Championship – Rnd 6
23 August Autocross Sibaya Casino – KwaZulu Natal Autocross Derrick Watterson –082 442 0969
23 August Cross Country Cars Estcourt-KwaZulu-Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
28 August Motocross OSA – TBA FIM Africa Motocross of African Nations
29 August Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
29 August Rally Raid TBA – North Cape 2015 Amageza Rally Raid
29 August Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 6
29 August Regularity Rally Ceres – Western Cape Blind Navigators Rally Roger Manton
05 September Rally Cullinan – Gauteng NR Special Stage Rally Championship – Rnd 7 Chris Coertse –083 269 0725
06 September Enduro Patensie –  Eastern Cape EPO Club Enduro – Rnd 4
06 September Autocross Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Autocross Jeeva Moodley –082 326 1910
11 September Cross Country Cars Vryburg – North West Donaldson National Cross Country Car Championship – Rnd 5 Adri Roets – 082 552 2689
12 September Cross Country Cars Vryburg – North West NR Cross Country Car Championship – Rnd 5 Greg Higgins –083 295 7727
12 September Motocross Free State National Motocross Championship – Rnd 6 Noleen Roome –082 850 1450
18 September Rally TBA – Eastern Cape National Rally Championship – Rnd 7 Francois Jordaan – 082 554 9443
19 September Off Road M/Cycles & Quad Balmoral – North West GOC Club Championship – Rnd 6
19 September Enduro TBA –  Eastern Cape EP Club Enduro – Rnd 5
19 September Rally TBA – Western Cape WC Rally Championship – Rnd 4
19 September Cross Country Cars Harding – KwaZulu Natal KZN Regional Cross Country Cars – Rnd 6 Stephanie Hohls –082 259 3806
19 September Motocross Zone 7 – Western Cape WC Regional Motocross –Rnd 6
20 September Junior Off Road M/Cycles & Quad Balmoral – North West GOC Club Junior Championship – Rnd 6
20 September X-Country Motorcycles KwaZulu Natal KZN Regional X-Country Motorcycles – Rnd 4
23 September TBA Diamonds & Dirt Ladies and Motokids Development Day – 4 Michelle Smith –082 413 8556
24 September Off Road M/Cycles & Quad Worcester – Western Cape National Off Road MC & Quad Championship – Rnd 6
25 September JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD Quaggas, Worcester – Western Cape WC Regional JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD – Rnd 4
25 September JNR Off Road M/Cycle & Quad Worcester – Eastern Cape National JNR Off Road MC & Quad Championship – Rnd 5
26 September Rallysprint KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 7
26 September Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
26 September Off Road M/Cycles & Quad Worcester – Western Cape National Off Road MC & Quad Championship – Rnd 7
26 September Motocross TBA –  Eastern Cape EPO Regional Motocross – Rnd 4
27 September Cross Country Cars Hluhluwe-KwaZulu-Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
03 October Motocross TBA – Gauteng NR Regional Motocross –Rnd 6 Noleen Roome –082 850 1450
03 October Rally TBA –  Eastern Cape Club Rally Anza Muller
03 October 4×4 Rayton – Gauteng Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd 7
03 October Enduro TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Enduro – Rnd 5
04 October JNR Enduro KwaZulu Natal KZN Regional Junior Enduro – Rnd 4
10 October Rally Killarney – Western Cape WC Rally Championship – Rnd 5
10 October Cross Country Cars Winterton – KwaZulu Natal KZN Regional Cross Country Cars – Rnd 7 Stephanie Hohls – 082 259 3806
10 October Motocross Terra Topia – Gauteng National Motocross Championship – Rnd 7 Noleen Roome –082 850 1450
16 October Rally Polokane – Limpopo National Rally Championship – Rnd 8 Francois Jordaan – 082 554 9443
17 October Regularity Rally Caledon – Western Cape Blind Navigators Rally Roger Manton
17 October Enduro Pearly Beach – Western Cape WC Regional Enduro – Rnd 5
17 October Off Road M/Cycle & Quad TBA – North West NR Regional Off Road MC & Quad – Rnd 5
24 October Off Road M/Cycle & Quad Parys – Free State GOC Club Championship – Rnd 7
24 October Enduro TBA –  Eastern Cape EP Club Enduro – Rnd 6
24 October Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
24 October Motocross Zone 7 – Western Cape WC Regional Motocross –Rnd 7
24 October Rally TBA – Western Cape WC Rally Championship – Rnd 6
24 October Rally Pretoria/Johannesburg – Gauteng NR Special Stage Rally Championship – Rnd 8 Chris Coertse –083 269 0725
25 October Junior Off Road M/Cycle & Quad Parys – Free State GOC Club Junior Championship – Rnd 7
25 October X-Country motorcycle TBA – KwaZulu Natal KZN Regional X-Country Motorcycles – Rnd 5
30 October Cross Country Cars Westonaria – Gauteng Donaldson National Cross Country Car Championship – Rnd 6 Adri Roets –082 552 2689
31 October Off Road M/Cycle & Quad TBA – North West NR Regional Off Road MC & Quad – Rnd 6
31 October Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 8
31 October Cross Country Cars Westonaria – Gauteng NR Cross Country Car Championship – Rnd 6 Greg Higgins –083 295 7727
31 October JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD TBA – Western Cape WC Regional JNR & SNR Offroad M/Cycle & QD – Rnd 5
01 November Autocross Sibaya Casino – KwaZulu Natal Autocross Jeeva Moodley –082 326 1910
01 November Motocross TBA – KwaZulu Natal KZN Regional Motocross –Rnd 7
07 November Regularity Rally TBA- Western Cape Blind Navigators Rally Roger Manton
07 November 4×4 Ermelo – Mpumalanga Maxxis National 4×4 X-Track Racing Championship – Rnd 8
7 November Motocross TBA – TBA Supercross
8 November Cross Country Cars Sierra Ranch-KwaZulu-Natal KZN Regional Cross Country Car Championship – Rnd 1 Stephanie Hohls –082 259 3806
14 November Off Road M/Cycle & Quad Bronkhorstspruit – North West GOC Club Championship – Rnd 8
14 November Motocross TBA Supercross
15 November Junior Off Road M/Cycle & Quad Bronkhorstspruit – North West GOC Club Junior Championship – Rnd 8
21 November Regularity Rally Brackenfell – Western Cape Blind Navigators Rally Roger Manton
21 November Rally TBA –  Eastern Cape Club Rally Anza Muller
21 November Motocross TBA – TBA Supercross
21 November Gymkhana TBA – Western Cape Gymkhana Pierre vd Westhuizen – 082 316 3445
28 November Rallysprint TBA – KwaZulu Natal NMCC Club Rallysprint –Rnd 9
01 December Maseru 2015 Roof of Africa
05 December Rally TBA –  Eastern Cape Club Rally (rain date) Anza Muller
07 December All Emperors Palace – Gauteng MSA National Awards Jaco Deysel -08376408255

Motorsport circuit

Motorsport: Circuit 2015

Date
Discipline
Location
Event Name
Information
28 February Circuit Racing Zwartkops – Gauteng BMW Track Day Michael Broom –084 325 2744
28 February Circuit Motorcycle Delmas – Mpumalanga 4 Hour Red Star Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
28 February Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
02 March Auto X Sibya-KwaZulu Natal Auto X Jeeva Moodley –082 326 1910
07 March Historics Kyalami – Gauteng Historic Racing – Rnd 1 Tony Taylor –082 773 2537
14 March Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
14 March Circuit Motorcycle Delmas – Mpumalanga Regional Circuit Motorcycle – Rnd 1 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
21 March Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
21 March Circuit Motorcycle Phakisa – Free State Super GP – Rnd 1 Anthony Lauter –082 882 2555
21 March Circuit Racing Zwartkop Raceway – Gauteng Extreme Festival Elvene Coetzee –082 390 6016
21 March Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape EP Cars & Bikes Sparky Bright –082 340 0396
22 March Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde –083 661 2020
22 March Time Attack Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Time Attack Derrick Watterson –082 442 0969
28 March Circuit Border – Eastern Cape Border Cars Jadia – 043 736 4023
28 March Circuit Racing Tba – Tba Inland Championship and Autumn Trophy- Rnd 2 Elvene Coetzee –082 390 6016
11 April Circuit Racing Dezzi Raceway, Port Shepstone – KwaZulu Natal Historic Racing Tony Taylor –082 773 2537
11 April Circuit Racing Killarney – Western Cape Extreme Festival – Rnd 2 National Cars Elvene Coetzee –082 390 6016
12 April Circuit Motorcycle East London – Eastern Cape Super GP – Rnd 2 Anthony Lauter –082 882 2555
18 April Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
18 April Circuit Border – Eastern Cape Border Cars Jadia – 043 736 4023
18 April Circuit Motorcycle Phakisa – Free State Regional Circuit Motorcycle Rnd 2 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
26 April Short Circuit Zwartkops-Gauteng Short Circuit Clifford Redfern – 079 504 1297
01 May Circuit Racing Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Track Day Port Shepstone
02 May Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape EP Cars & Bikes Sparky Bright –082 340 0396
02 May Circuit Racing Phakisa – Free State Extreme Festival Elvene Coetzee –082 390 6016
04 May Auto X Sibya-kwazulu-natal Auto X Jeeva Moodley –082 326 1910
09 May Circuit Motorcycle Zwartkops Raceway – Gauteng Regional Circuit Motorcycle Rnd 3 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
09 May Circuit Racing Kyalami – Gauteng Historic Racing Tony Taylor –082 773 2537
09 May Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series and African 3 Hour Des Easom –021 557 1639
16 May Circuit Racing Zwartkops Raceway – Gauteng Inland Championship Rnd 3 and SCC Winter trophy Elvene Coetzee –082 390 6016
17 May Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde – 083 661 2020
17 May Circuit Motorcycle Killarney – Western Cape Super GP – Rnd 3 Anthony Lauter –082 882 2555
22 May Circuit Racing Killarney – Western Cape SA Endurance Series – Rnd 2 Roger Pearce011 789 7127
23 May Circuit Racing Kyalami – Gauteng BMW Track Day Michael Broom –084 325 2744
23 May Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
30 May Circuit Border – Eastern Cape All Bike Day Jadia – 043 736 4023
06 June Circuit Motorcycle Phakisa – Free State Northern Regions Circuit Motorcycle Rnd 4 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
06 June Historics Zwartkops Raceway – Gauteng Historic Racing Elvene Coetzee –082 390 6016
06 June Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
06 June Circuit Border – Eastern Cape Border Cars Jadia – 043 736 4023
13 June Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape EP Cars & Bikes Sparky Bright –082 340 0396
13 June Circuit Racing Port Elizabeth – Eastern Cape Extreme Festival – Rnd 3 National Cars Sparky Bright –082 340 0396
14 June Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde – 083 661 2020
14 June Circuit Motorcycle Zwartkops Raceway – Gauteng Super GP – Rnd 4 Anthony Lauter –082 882 2555
16 June Circuit Racing Zwartkops Raceway – Gauteng Extreme Festival Elvene Coetzee –082 390 6016
20 June Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
20 June Circuit Motorcycle Delmas – Mpumalanga 8 Hour Red Star Race Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
20 June Circuit Racing Midvaal – Gauteng Inland Championship – Rnd 4 Nino venturi –082 774 4285
04 July Circuit Racing Phakisa – Free State Endurance Race Tony Taylor –082 773 2537
04 July Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
06 July Auto X Sibya-Kwazulu-Natal Auto X Jeeva Moodley –082 326 1910
11 July Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
11 July Circuit Motorcycle Kyalami – Gauteng Northern Regions Circuit Motorcycle Rnd 5 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
11 July Circuit Racing East London – Eastern Cape Extreme Festival – Rnd 4 National Cars Elvene Coetzee –082 390 6016
12 July Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Regional & Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde – 083 661 2020
18 July Circuit Racing Phakisa – Free State GT Supercup Afzal Moosa –083 786 1525
18 July Circuit Racing Phakisa – Free State BMW Track Day and GT Supercup Michael Broom – 084 325 2744
25 July Circuit Racing Zwartkops Raceway – Gauteng Inland Championship – Rnd 5
26 July Circuit Motorcycle Port Elizabeth – Eastern Cape Super GP – Rnd 5 Anthony Lauter – 082 882 2555
01 August Circuit Border – Eastern Cape Border Cars Jadia – 043 736 4023
01 August Circuit Motorcycle Red Star Raceway, Delmas – Mpumalanga Northern Regions Motorcycle Rnd 6 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
01 August Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
08 August Circuit Racing Zwartkops Raceway – Gauteng Extreme Festival – Rnd 5 National Cars Elvene Coetzee –082 390 6016
08 August Time Attack Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Time Attack Derrick Watterson –082 442 0969
08 August Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
15 August Circuit Racing Phakisa – Free State Inland Championship – Rnd 6 Sue Douglas –057 391 8000
22 August Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape EP Cars & Bikes Sparky Bright –082 340 0396
22 August Circuit Racing Phakisa – Free State Extreme Festival Elvene Coetzee –082 390 6016
23 August Circuit Motorcycle Delmas – Mpumalanga Super GP – Rnd 6 Anthony Lauter – 082 882 2555
29 August Circuit Racing Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Extreme Festival – Rnd 6 National Cars Elvene Coetzee –082 390 6016
30 August Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Regional & Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde – 083 661 2020
05 September Circuit Border – Eastern Cape Border Cars Jadia – 043 736 4023
05 September Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
05 September Circuit Motorcycle Zwartkops Raceway – Gauteng Northern Regions Circuit Motorcycle Rnd 7 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
07 September Auto X Sibya-Kwazulu-Natal Auto X Jeeva Moodley –082 326 1910
12 September Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
12 September Circuit Racing Kyalami – Gauteng SCC Spring Trophy Tony Taylor –082 773 2537
19 September Circuit Racing Kyalami – Gauteng BMW Track Day Michael Broom –084 325 2744
19 September Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape EP Cars & Bikes Sparky Bright –082 340 0396
19 September Historic Zwartkops – Gauteng Historic Racing Rnd 6 Elvene Coetzee –082 390 6016
20 September Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Regional & Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde – 083 661 2020
20 September Circuit Motorcycle KZN Old Int Airport – KwaZulu Natal Super GP – Rnd 7 Anthony Lauter –082 882 2555
24 September Circuit Racing Kyalami – Gauteng Extreme Festival Elvene Coetzee –082 390 6016
26 September Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
27 September Circuit Racing Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Track Day Port Shepstone
10 October Circuit Motorcycle Delmas – Mpumalanga 12 Hour Red Star Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
10 October Historic Phakisa – Free State Historic Racing Sue Douglas –057 391 8000
17 October Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
17 October Circuit Racing Phakisa – Free State GT Supercup Afzal Moosa –083 786 1525
17 October Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape EP Cars & Bikes Sparky Bright –082 340 0396
17 October Circuit Racing Zwartkops Raceway – Gauteng Inland Championship – Rnd 7 Elvene Coetzee –082 390 6016
18 October Time Attack Sibya casino – KwaZulu Natal Time Attack Derrick Watterson –082 442 0969
18 October Circuit Motorcycle TBA – Gauteng Super GP – Rnd 8 Anthony Lauter –082 882 2555
24 October Circuit Border – Eastern Cape Border Cars Jadia – 043 736 4023
24 October Circuit Racing Killarney – Western Cape Extreme Festival – Rnd 7 National Cars Elvene Coetzee –082 390 6016
31 October Circuit Motorcycle Delmas – Mpumalanga Northern Regions CircuitMotorcycle Rnd 8 Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
02 November Auto X Sibya-Kwazulu-Natal Auto X Jeeva Moodley –082 326 1910
07 November Circuit Racing Zwartkops – Gauteng Extreme Festival Elvene Coetzee –082 390 6016
07 November Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
14 November Short Circuit Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
14 November Circuit Racing Delmas – Mpumalanga Club Red Star Jacques van Wyngaardt – 082 465 6733
14 November Historic Kyalami, Midrand – Gauteng Historic Racing Tony Taylor –082 773 2537
14 November Circuit Racing Aldo Scribante – Eastern Cape LUK 3 hr & PE 200 Sparky Bright –082 340 0396
20 November Circuit Racing Kyalami, Midrand – Gauteng SA Endurance Series – Rnd 3 Roger Pearce011 789 7127
21 November Circuit Racing Kyalami, Midrand – Gauteng Extreme Festival – Rnd 8 National Cars Elvene Coetzee –082 390 6016
21 November Circuit Racing Kyalami, Midrand – Gauteng SA Endurance Series – Rnd 1 Roger Pearce011 789 7127
21 November Circuit Racing Midvaal – Gauteng Inland Championship – Rnd 7 Nino Venturi –082 774 4285
22 November Time Attack Dezzi Raceway – KwaZulu Natal Time Attack Derrick Watterson –082 442 0969
22 November Karting and Short Circuit Idube – KwaZulu Natal Regional & Club Karting and Short Circuit Richard van Heerde – 083 661 2020
05 December Circuit Racing Killarney – Western Cape Power Series Des Easom –021 557 1639
07 December All Emperors palace – Gauteng MSA National Awards Jaco Deysel -0837648255
12 December Circuit Racing Zwartkops – Gauteng BMW Track Day Michael Broom –084 325 2744
12 December Historic East London – Eastern Cape Historic Racing
12 December Short Circuit & 8 Hour Killarney – Western Cape Short Circuit Des Easom –021 557 1639
16 December Circuit Racing Killarney – Western Cape All Bike Day Des Easom –021 557 1639

Archery


HeartMath: Inner Balance sensor for iOS

2015 Calendar

Date Name Format Sanction Venue
03-01-15 Head To Head Tournament 720 Round World Archery Marks Park (GT)
04-01-15 Head To Head Tournament 720 Round World Archery Marks Park (GT)
10-01-15 Bellville Sunrise 1 1440 Round World Archery Bellville Archery Club
10-01-15 Eric Parker 1 1440 Round World Archery Kings Park Archery
11-01-15 Bellville Sunrise – 3 720 Round World Archery
11-01-15 Eric Parker – 3 720 Round World Archery
11-01-15 Eric Parker 2 720 Round World Archery Kings Park Archery
11-01-15 Bellville Sunrise 2 720 Round World Archery Bellville Archery Club
18-01-15 Johannesburg Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Action Archery – Kempton Park ##
24-01-15 FSAC Quattro Target Championships#1/1 720 Round World Archery Tempe Archery Club
24-01-15 FSAC Quattro Target Championships#2/1 720 Round World Archery Tempe Archery Club
25-01-15 FSAC Quattro Target Championships#2/2 720 Round World Archery Tempe Archery Club
25-01-15 FSAC Quattro Archery Championships 1/2 720 Round World Archery Tempe Archery Club
31-01-15 EC Summer Field Championships IFAA Field SANAA East London Archery Club
01-02-15 Pretoria Indoor Championships IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
07-02-15 Gauteng Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
07-02-15 Cape Provincial Tournament 1440 Round World Archery Bellville Archery Club
02-08-15 Cape Provincial Tournament – 2 720 Round World Archery Bellville Archery Club
02-08-15 Carbineers – 2 WA Indoor Round World Archery
02-08-15 Cape Provincial Tournament – 1 720 Round World Archery Bellville Archery Club
02-08-15 Carbineers Indoor Challenge – 1 WA Indoor Round World Archery Pietermaritzburg Archery Club
21-02-15 Ekurhuleni (Wa) Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Action Archery – Kempton Park ##
21-02-15 EC Target Championships 1 1440 Round World Archery Rhodes University
22-02-15 EC Target Championships 2 720 Round World Archery Rhodes University
22-02-15 Ekurhuleni (WA) Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Action Archery – Kempton Park ##
28-02-15 Tshwane 3D Championships IFAA 3D (22 and 28 Target Round) SANAA Magnum Archery (NG)
28-02-15 Tuks/NG Provincial Target Championships 1 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
28-02-15 SW Cape Target Champs + Prov Trials 1440 Round World Archery Protea Archery Club
01-03-15 SW Cape Target Champs + Prov Trials 720 Round World Archery Protea Archery Club
01-03-15 Midlands Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Pietermaritzburg Archery Club
01-03-15 Tuks/NG Provincial Target Championships 2 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
01-03-15 NG Provincial 3D Championships IFAA 3D (22 and 28 Target Round) SANAA Magnum Archery (NG)
07-03-15 Gauteng Target Championships 1 1440 Round World Archery Marks Park (GT)
08-03-15 Gauteng Target Championships 2 720 Round World Archery Marks Park (GT)
14-03-15 FS Provincial Field Champs IFAA Field SANAA Tempe Archery Club
14-03-15 Tuks Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
14-03-15 March Quattro Outdoor Qualifier 1 720 Round SANAA Bellville Archery Club
14-03-15 Rhodes Rodent Championships 1 720 Round World Archery Rhodes University
14-03-15 March Quattro Outdoor Qualifier 2 720 Round SANAA Bellville Archery Club
15-03-15 WC Summer Field Championships IFAA Field SANAA 24 Rivers Archery Club
15-03-15 TUKS INDOOR CHAMPIONSHIPS 2 WA Indoor Round WORLD ARCHERY TUKS ARCHERY CLUB (NG)
15-03-15 MARCH QUATTRO OUTDOOR QUALIFIER 3 720 Round SANAA BELLVILLE ARCHERY CLUB
15-03-15 FS Provincial 3D Champs IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA Tempe Archery Club
15-03-15 Rhodes Rodent Championships 2 720 Round World Archery Rhodes University
15-03-15 March Quattro Outdoor Qualifier 4 720 Round SANAA Bellville Archery Club
18-03-15 WIAC IFAA Indoors IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
19-03-15 WIAC IFAA Indoors IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
20-03-15 WIAC IFAA Indoors IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
20-03-15 SA National Field Championships 1 IFAA Field SANAA Magnum Archery (NG)
21-03-15 SA National Field Championships 2 IFAA Field SANAA Magnum Archery (NG)
21-03-15 KZN Target Championships 1 1440 Round World Archery Kings Park Archery
21-03-15 WIAC IFAA Indoors IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
22-03-15 SA National Field Championships 3 IFAA Field SANAA Magnum Archery (NG)
22-03-15 KZN Target Championships 2 720 Round World Archery Kings Park Archery
28-03-15 NG Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
29-03-15 NG Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
29-03-15 Summer Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
29-03-15 SA National Target Championships 1 1440 Round World Archery Marks Park (GT)
30-03-15 SA National Target Championships 2 1440 Round World Archery Marks Park (GT)
31-03-15 SA National Target Championships 3 720 Round World Archery Marks Park (GT)
01-04-15 SA National Target Championships 4 Eliminations World Archery Marks Park (GT)
02-04-15 SA National Target Championships 5 Eliminations World Archery Marks Park (GT)
12-04-15 Tuks Indoor Qualifier #1 WA Indoor Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
18-04-15 Ekurhuleni Indoor Championships 1 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
18-04-15 Rhodes University Target Championships 1 720 Round World Archery Rhodes University
19-04-15 Rhodes University Target Championships 2 720 Round World Archery Rhodes University
19-04-15 Ekurhuleni Indoor Championships 2 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
25-04-15 Mpumalanga Target Championships 1 1440 Round World Archery Witbank Corr Services
25-04-15 EC Provincial Field Championships 1 IFAA Field SANAA East London Archery Club
26-04-15 Mpumalanga Target Championships 2 720 Round World Archery Witbank Corr Services
26-04-15 EC Provincial Field Championships 2 IFAA Field SANAA East London Archery Club
02-05-15 SA National (IFAA) Indoor Championships 1 IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
03-05-15 SA National (IFAA) Indoor Championships 2 IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
09-05-15 FSAC Target Championships 1 1440 Round World Archery Tempe Archery Club
09-05-15 George Scales Target Championships 1 1440 Round World Archery Rhodes University
10-05-15 FSAC Target Championships 2 720 Round World Archery Tempe Archery Club
10-05-15 George Scales Target Championships 2 720 Round World Archery Rhodes University
16-05-15 EC Summer Indoor Championships IFAA Indoors SANAA East London Archery Club
16-05-15 Konrad Van Warmelo Championships 1 720 Round World Archery Marks Park (GT)
16-05-15 Limpopo Provincial Field Championships 1 IFAA Field SANAA Thabazimbi Boogklub
17-05-15 Limpopo Provincial Field Championships 2 IFAA Field SANAA Thabazimbi Boogklub
17-05-15 Konrad Van Warmelo Champs 2 720 Round World Archery Marks Park (GT)
23-05-15 WC Target Championships 1 1440 Round World Archery Protea Archery Club
24-05-15 WC Target Championships 2 720 Round World Archery Protea Archery Club
24-05-15 Tuks Indoor Qualifier #2 WA Indoor Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
30-05-15 EC (WA) Quattro Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery Rhodes University
30-05-15 Johannesburg 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
30-05-15 Dave Wallace Championships 1 1440 Round World Archery Kings Park Archery
31-05-15 Dave Wallace Championships 2 720 Round World Archery Kings Park Archery
31-05-15 EC (WA) Quattro Indoor Championships 2 WA Indoor Round World Archery Rhodes University
31-05-15 Gauteng Provincial 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
06-06-15 Bushveld Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
06-06-15 Tuks Indoor Qualifier # 3/1 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
07-06-15 Tuks Indoor Qualifier # 3/2 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
07-06-15 Limpopo Indoor Provincial Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
08-06-15 June (WA) Indoor Qualifier WA Indoor Round SANAA Protea Archery Club
06-12-15-15 ARFAC IFAA Field IFAA Magnum Archery (NG)
13-06-15 ARFAC IFAA Field IFAA Magnum Archery (NG)
13-06-15 IFAA Field IFAA Field (Sanaa Sanction) !!! Venue To Be Advised !!!
14-06-15 Sedibeng Provincial Field Championships 2 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
14-06-15 ARFAC IFAA Field IFAA Magnum Archery (NG)
20-06-15 Tuks Autumn Championships 1 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
20-06-15 East London 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA East London Archery Club
20-06-15 Vaal Triangle Indoor Championships 1 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
21-06-15 Vaal Triangle Indoor Championships 2 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
21-06-15 June (WA) Outdoor Qualifier 720 Round SANAA Bellville Archery Club
21-06-15 Tuks Autumn Challenge 2 900 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
21-06-15 EC Provincial 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA East London Archery Club
27-06-15 Deon Wessels Target Championships 1 720 Round World Archery Tempe Archery Club
28-06-15 Mpumalanga Provincial 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
28-06-15 Inter School 720 720 Round SANAA Tuks Archery Club (NG)
28-06-15 Deon Wessels Target Championships 2 720 Round World Archery Tempe Archery Club
04-07-15 Madibeng 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
05-07-15 NW Prov 3D Championshipscial IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
11-07-15 Claudette Shiers Target Championships 1 1440 Round World Archery Kings Park Archery
11-07-15 NG Provincial Field Championships 1 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
11-07-15 EC Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA East London Archery Club
12-07-15 Claudette Shiers Target Championships 2 1440 Round World Archery Kings Park Archery
12-07-15 NG Provincial Field Championships 2 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
18-07-15 Gold Field Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
19-07-15 Edna Trimmer (WA) Indoor Tournament WA Indoor Round World Archery Protea Archery Club
19-07-15 FS Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
19-07-15 KZN Winter Indoor Challenge WA Indoor Round World Archery Pietermaritzburg Archery Club
25-07-15 Gauteng Indoor Qualifier # 1/1 WA Indoor Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
25-07-15 Eden 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA George Archery Club
26-07-15 George 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA George Archery Club
26-07-15 Gauteng Indoor Qualifier # 1/2 WA Indoor Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
01-08-15 FSAC Provincial Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery Tempe Archery Club
01-08-15 EC Winter Indoor Champs IFAA Indoors IFAA East London Archery Club
01-08-15 Sedibeng Indoor Championships 1 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
02-08-15 Sedibeng Indoor Championships 2 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
02-08-15 FSAC Provincial Indoor Championships 2 WA Indoor Round World Archery Tempe Archery Club
08-08-15 Pongola 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA Pongola Bowhunters
08-08-15 Tuks Winter Championships 1 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
09-08-15 Tuks Winter Championships 2 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
09-08-15 Kzn Provincial 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA Pongola Bowhunters
15-08-15 Mpumalanga Provincial Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Witbank Corr Services
15-08-15 Cape Of Good Hope Tournament 1 1440 Round World Archery Bellville Archery Club
16-08-15 Cape Of Good Hope Tournament 2 720 Round World Archery Bellville Archery Club
16-08-15 Mpumalanga Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA Witbank Corr Services
22-08-15 Tuks/NG Provincial Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
22-08-15 NW Provincial Field Championships 1 IFAA Field SANAA Elgro Traditional Archers
23-08-15 Tuks/NG Provincial Indoor Championships 2 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
23-08-15 NW Provincial Field Championships 2 IFAA Field SANAA Elgro Traditional Archers
25-08-15 WBHC 1 IFAA 3D 1 Arrow Round IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
26-08-15 WBHC 2 IFAA 3D 1 Arrow Round IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
27-08-15 WBHC 3 IFAA 3D 1 Arrow Round IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
28-08-15 WBHC 4 IFAA 3D 1 Arrow Round IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
29-08-15 WBHC 5 IFAA 3D 1 Arrow Round IFAA !!! Venue To Be Advised !!!
29-08-15 KPAC Quattro 1 720 Round World Archery Kings Park Archery
30-08-15 KPAC Quattro 2 720 Round World Archery Kings Park Archery
30-08-15 August (WA) Indoor Qualifier WA Indoor Round SANAA Protea Archery Club
05-09-15 City Of Johannesburg Target Championships 1 1440 Round World Archery Marks Park (GT)
05-09-15 NW Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
06-09-15 City Of Johannesburg Championships 2 720 Round World Archery Marks Park (GT)
12-09-15 Limpopo South 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
12-09-15 Gauteng Indoor Qualifier # 2/1 WA Indoor Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
13-09-15 Limpopo Provincial 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
13-09-15 Gauteng Indoor Qualifier # 2/2 WA Indoor Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
19-09-15 Rhodes Univ (Wa) Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery Rhodes University
19-09-15 Gauteng Provincial Field Championships 1 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
20-09-15 KZN Provincial Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Pietermaritzburg Archery Club
20-09-15 Rhodes Univ (WA) Indoor Championships 2 WA Indoor Round World Archery Rhodes University
20-09-15 Gauteng Provincial Field Championships 2 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
26-09-15 Gauteng Provincial Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery !!! Venue To Be Advised !!!
26-09-15 Zingela 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA Zingela Archery Club
26-09-15 WC Provincial Indoor Championships IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
27-09-15 WC Provincial (Wa) Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Protea Archery Club
WA Indoor Round World Archery !!! Venue To Be Advised !!!
03-10-15 WC Provincial 3D Championships IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA George Archery Club
03-10-15 Johannesburg (Ifaa) Indoor Championships 1 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
03-10-15 RU Founders (WA) Indoor Challenge 1 WA Indoor Round World Archery Rhodes University
04-10-15 RU Founders (WA) Indoor Challenge 2 WA Indoor Round World Archery Rhodes University
04-10-15 Johannesburg (IFAA) Indoor Championships 2 IFAA Indoors SANAA Action Archery – Kempton Park ##
05-10-15 October (WA) Indoor Qualifier WA Indoor Round SANAA Protea Archery Club
10-10-15 Derrick Ochse Target Championships 1 1440 Round World Archery Tempe Archery Club
10-10-15 SA Nationals 3D Championships 1 IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
11-10-15 Derrick Ochse Target Championships 2 1440 Round World Archery Tempe Archery Club
11-10-15 SA National 3D Championships 2 IFAA 3D 1 Arrow Round SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
17-10-15 WC Provincial Field Championships1 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
18-10-15 TUKS 720 720 Round SANAA Tuks Archery Club (NG)
18-10-15 WC Provincial Field Championships2 IFAA Field SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
22-10-15 SA (WA) Nationals Indoor Championships 1 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
23-10-15 SA (WA) Nationals Indoor Championships 2 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
24-10-15 SA (WA) National Indoor Championships 3 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
25-10-15 SA (WA) Natioansl Indoor Championships 4 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
31-10-15 Michael Shiers Target Championships 1 1440 Round World Archery Kings Park Archery
01-11-15 Michael Shiers Target Championships 2 720 Round World Archery Kings Park Archery
07-11-15 KZN (IFAA) Provincial Indoor Champiosnhips IFAA Indoors SANAA !!! Venue To Be Advised !!!
07-11-15 Malcolm Todd Target Tournament 1 1440 Round World Archery Bellville Archery Club
08-11-15 Malcolm Todd Target Tournament 2 1440 Round World Archery Bellville Archery Club
14-11-15 Tuks Jan And Lala Jacobs Target Championships 1 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
15-11-15 Tuks Jan And Lala Jacobs Target Championships 2 720 Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
22-11-15 Diana Other No Sanction !!! Venue To Be Advised !!!
28-11-15 November Quattro Outdoor Qualifier 1 720 Round SANAA Protea Archery Club
28-11-15 Tuks Archery Indoor 18/25 WA Indoor Round World Archery Tuks Archery Club (NG)
29-11-15 November Quattro Outdoor Qualifier 2 720 Round SANAA Protea Archery Club
29-11-15 Tuks Archery Indoor 18/25 Other World Archery Tuks Archery Club (NG)
05-12-15 Marks Park Target Championships 1 1440 Round World Archery Marks Park (GT)
06-12-15 Marks Park Target Championships 2 720 Round World Archery Marks Park (GT)
13-12-15 PMB (WA) Holiday Indoor Championships WA Indoor Round World Archery Pietermaritzburg Archery Club

Commonwealth games

250+ guided tours in USA

Year Number City Country Date
2018 XXI Gold Coast Australia  4 – 15 April
2014 XX Glasgow Scotland Jul 23-Aug 3
2010 XIX Delhi India 3-14 Oct
2006 XVIII Melbourne Australia 15-26 March
2002 XVII Manchester England 25 July-4 Aug
1998 XVI Kuala Lumpur Malaysia 10-20 Sept
1994 XV Victoria Canada 18-28 Aug
1990 XIV Auckland New Zealand 24 Jan-3 Feb
1986 XIII Edinburgh Scotland 24 July-2 Aug
1982 XII Brisbane Australia 30 Sept-9 Oct
1978 XI Edmonton Canada 3-12 Aug
1974 X Christchurch New Zealand 24 Jan-2 Feb
1970 IX Edinburgh Scotland 16-25 July
1966 VIII Kingston Jamaica 4-13 Aug
1962 VII Perth Australia 21 Nov-1 Dec
1958 VI Cardiff Wales 18-26 July
1954 V Vancouver Canada 30 July-7 Aug
1950 IV Auckland New Zealand 4-11 Feb
1938 III Sydney Australia 5-12 Feb
1934 II London England 4-11 Aug
1930 I Hamilton Canada 16-23 Aug
1911 London England

Olympics


Olympic disciplines

PAST GAMES

FUTURE GAMES

sochi58xSOCHI 2014 – Winter logo-tokyo2020TOKYO 2020 – Summer
logo-london2012LONDON 2012  – Summer 2018_PyeongChang_50PYEONGCHANG 2018 – Winter
logo-vancouver2010VANCOUVER 2010 – Winter rio58xRIO DE JANEIRO 2016  – Summer
logo-beijing2008BEIJING 2008  – Summer
logo-torino2006TURIN 2006 – Winter
logo-athens2004ATHENS 2004  – Summer
logo-saltlake2002SALT LAKE CITY 2002 – Winter
logo-sydney2000SYDNEY 2000  – Summer
logo-nagano1998NAGANO 1998 – Winter
logo-atlanta1996ATLANTA 1996  – Summer
logo-lillehammer1994LILLEHAMMER 1994 – Winter
1992_barcelona_logoBARCELONA 1992  – Summer
logo-albertville1992ALBERTVILLE 1992 – Winter
logo-seoul1988SEOUL 1988  – Summer
logo-calgary1988CALGARY 1988 – Winter
logo-la1984LOS ANGELES 1984  – Summer
logo-sarajevo1984SARAJEVO 1984 – Winter
logo-moscow1980MOSCOW 1980  – Summer
logo-lakeplacid1980LAKE PLACID 1980 – Winter
logo-montreal1976MONTREAL 1976  – Summer
logo-1976innsbruckINNSBRUCK 1976 – Winter
logo-munich1972MUNICH 1972  – Summer
logo-sapporo1972SAPPORO 1972 – Winter
logo-mexico68MEXICO 1968  – Summer
logo-grenoble1968GRENOBLE 1968 – Winter
logo-tokyo1964TOKYO 1964  – Summer
logo-innsbruck1964INNSBRUCK 1964 – Winter
logo-roma1960ROME 1960  – Summer
logo-1960-squawvalleySQUAW VALLEY 1960 – Winter
1956_melbourne-stockholm_logoMELBOURNE / STOCKHOLM 1956  – Summer
logo-cortina1956CORTINA D’AMPEZZO 1956 – Winter
logo-helsinki1952HELSINKI 1952  – Summer
logo-oslo1952OSLO 1952 – Winter
logo-london1948LONDON 1948  – Summer
logo-stmoritz1948MORITZ 1948 – Winter
1940 and 1944 – Cancelled because of World War II
logo-berlin1936BERLIN 1936  – Summer
logo-garmisch1936GARMISCH-PARTENKIRCHEN 1936 – Winter
logo-losangeles1932LOS ANGELES 1932  – Summer
logo-lakeplacid1932LAKE PLACID 1932 – Winter
logo-amsterdam1928AMSTERDAM 1928  – Summer
logo-stmoritz1928ST MORITZ 1928 – Winter
logo-paris1924PARIS 1924  – Summer
1924_chamonix_posterCHAMONIX 1924 – Winter
1920_antwerp_58ANTWERP 1920 – Summer
1916 – Cancelled because of World War I
1912_stockholm_58STOCKHOLM 1912
1908_london_58LONDON 1908
1904_stlouis-logoST LOUIS 1904
logo-paris1900PARIS 1900
logo-athens1896ATHENS 1896

Soccer – Champions League


Free Shipping for Cozy, Chic and Casual Sweaters & Cardigans @zaful.com

Champions League

Wednesday, February 25, 2015

21:45: Bayer 04 Leverkusen v Atlético de Madrid, BayArena
21:45: Arsenal v Monaco, Emirates Stadium

Tuesday, March 10, 2015

21:45: FC Porto v FC Basel, Estadio do Dragao
21:45: Real Madrid v FC Schalke 04, Santiago Bernabeu

Wednesday, March 11, 2015

21:45: FC Bayern München v Shakhtar Donetsk, Allianz Arena
21:45: Chelsea v Paris Saint Germain, Stamford Bridge

Tuesday, March 17, 2015

21:45: Monaco v Arsenal, Stade Louis II
21:45: Atlético de Madrid v Bayer 04 Leverkusen, Vicente Calderón

Wednesday, March 18, 2015

21:45: Barcelona v Manchester City, Camp Nou
21:45: Borussia Dortmund v Juventus, Signal Iduna Park

Soccer – Barclays English Premiership


Free Shipping for Cozy, Chic and Casual Sweaters & Cardigans @zaful.com

English Premiership

Saturday, February 28, 2015

14:45: West Ham United v Crystal Palace, Boleyn Ground
17:00: Stoke City v Hull City, Britannia Stadium
17:00: Manchester United v Sunderland, Old Trafford
17:00: Newcastle United v Aston Villa, St. James’ Park
17:00: West Bromwich Albion v Southampton, The Hawthorns
17:00: Burnley v Swansea City, Turf Moor

Sunday, March 1, 2015

14:00: Liverpool v Manchester City, Anfield
16:05: Arsenal v Everton, Emirates Stadium

Tuesday, March 3, 2015

21:45: Southampton v Crystal Palace, St. Mary’s Stadium
21:45: Hull City v Sunderland, The KC Stadium
21:45: Aston Villa v West Bromwich Albion, Villa Park

Wednesday, March 4, 2015

21:45: West Ham United v Chelsea, Boleyn Ground
21:45: Stoke City v Everton, Britannia Stadium
21:45: Manchester City v Leicester City, Etihad Stadium
21:45: Queens Park Rangers v Arsenal, Loftus Road Stadium
21:45: Newcastle United v Manchester United, St. James’ Park
21:45: Tottenham Hotspur v Swansea City, White Hart Lane
22:00: Liverpool v Burnley, Anfield

Saturday, March 7, 2015

17:00: Queens Park Rangers v Tottenham Hotspur, Loftus Road Stadium

Saturday, March 14, 2015

14:45: Crystal Palace v Queens Park Rangers, Selhurst Park
17:00: Arsenal v West Ham United, Emirates Stadium
17:00: Everton v Newcastle United, Goodison Park
17:00: Leicester City v Hull City, King Power Stadium
17:00: Sunderland v Aston Villa, Stadium of Light
17:00: West Bromwich Albion v Stoke City, The Hawthorns
19:30: Burnley v Manchester City, Turf Moor

Sunday, March 15, 2015

15:30: Chelsea v Southampton, Stamford Bridge
18:00: Manchester United v Tottenham Hotspur, Old Trafford

Monday, March 16, 2015

22:00: Swansea City v Liverpool, Liberty Stadium

Saturday, March 21, 2015

14:45: Manchester City v West Bromwich Albion, Etihad Stadium
17:00: Stoke City v Crystal Palace, Britannia Stadium
17:00: Queens Park Rangers v Everton, Loftus Road Stadium
17:00: Newcastle United v Arsenal, St. James’ Park
17:00: Southampton v Burnley, St. Mary’s Stadium
17:00: Aston Villa v Swansea City, Villa Park
17:00: Tottenham Hotspur v Leicester City, White Hart Lane
19:30: West Ham United v Sunderland, Boleyn Ground

Sunday, March 22, 2015

15:30: Liverpool v Manchester United, Anfield
18:00: Hull City v Chelsea, The KC Stadium

Saturday, April 4, 2015

13:45: Arsenal v Liverpool, Emirates Stadium
16:00: Everton v Southampton, Goodison Park
16:00: Leicester City v West Ham United, King Power Stadium
16:00: Swansea City v Hull City, Liberty Stadium
16:00: Manchester United v Aston Villa, Old Trafford
16:00: West Bromwich Albion v Queens Park Rangers, The Hawthorns
18:30: Chelsea v Stoke City, Stamford Bridge

Sunday, April 5, 2015

14:30: Burnley v Tottenham Hotspur, Turf Moor
17:00: Sunderland v Newcastle United, Stadium of Light

Monday, April 6, 2015

21:00: Crystal Palace v Manchester City, Selhurst Park

Saturday, April 11, 2015

13:45: Swansea City v Everton, Liberty Stadium
16:00: West Ham United v Stoke City, Boleyn Ground
16:00: Southampton v Hull City, St. Mary’s Stadium
16:00: Sunderland v Crystal Palace, Stadium of Light
16:00: West Bromwich Albion v Leicester City, The Hawthorns
16:00: Tottenham Hotspur v Aston Villa, White Hart Lane
18:30: Burnley v Arsenal, Turf Moor

Sunday, April 12, 2015

14:30: Queens Park Rangers v Chelsea, Loftus Road Stadium
17:00: Manchester United v Manchester City, Old Trafford

Monday, April 13, 2015

21:00: Liverpool v Newcastle United, Anfield

Saturday, April 18, 2015

16:00: Stoke City v Southampton, Britannia Stadium
16:00: Arsenal v Sunderland, Emirates Stadium
16:00: Everton v Burnley, Goodison Park
16:00: Leicester City v Swansea City, King Power Stadium
16:00: Crystal Palace v West Bromwich Albion, Selhurst Park
16:00: Hull City v Liverpool, The KC Stadium
18:30: Chelsea v Manchester United, Stamford Bridge

Sunday, April 19, 2015

14:30: Manchester City v West Ham United, Etihad Stadium
17:00: Newcastle United v Tottenham Hotspur, St. James’ Park

Monday, April 20, 2015

21:00: Aston Villa v Queens Park Rangers, Villa Park

Saturday, April 25, 2015

13:45: Southampton v Tottenham Hotspur, St. Mary’s Stadium
16:00: Stoke City v Sunderland, Britannia Stadium
16:00: Queens Park Rangers v West Ham United, Loftus Road Stadium
16:00: Crystal Palace v Hull City, Selhurst Park
16:00: Newcastle United v Swansea City, St. James’ Park
16:00: West Bromwich Albion v Liverpool, The Hawthorns
16:00: Burnley v Leicester City, Turf Moor
18:30: Manchester City v Aston Villa, Etihad Stadium

Sunday, April 26, 2015

14:30: Everton v Manchester United, Goodison Park
17:00: Arsenal v Chelsea, Emirates Stadium

Wednesday, April 29, 2015

20:45: Leicester City v Chelsea, King Power Stadium

Saturday, May 2, 2015

16:00: Liverpool v Queens Park Rangers, Anfield
16:00: West Ham United v Burnley, Boleyn Ground
16:00: Leicester City v Newcastle United, King Power Stadium
16:00: Swansea City v Stoke City, Liberty Stadium
16:00: Manchester United v West Bromwich Albion, Old Trafford
16:00: Sunderland v Southampton, Stadium of Light
16:00: Chelsea v Crystal Palace, Stamford Bridge
16:00: Hull City v Arsenal, The KC Stadium
16:00: Aston Villa v Everton, Villa Park
16:00: Tottenham Hotspur v Manchester City, White Hart Lane

Saturday, May 9, 2015

16:00: Stoke City v Tottenham Hotspur, Britannia Stadium
16:00: Arsenal v Swansea City, Emirates Stadium
16:00: Manchester City v Queens Park Rangers, Etihad Stadium
16:00: Everton v Sunderland, Goodison Park
16:00: Leicester City v Southampton, King Power Stadium
16:00: Crystal Palace v Manchester United, Selhurst Park
16:00: Newcastle United v West Bromwich Albion, St. James’ Park
16:00: Chelsea v Liverpool, Stamford Bridge
16:00: Hull City v Burnley, The KC Stadium
16:00: Aston Villa v West Ham United, Villa Park

Saturday, May 16, 2015

16:00: Liverpool v Crystal Palace, Anfield
16:00: West Ham United v Everton, Boleyn Ground
16:00: Swansea City v Manchester City, Liberty Stadium
16:00: Queens Park Rangers v Newcastle United, Loftus Road Stadium
16:00: Manchester United v Arsenal, Old Trafford
16:00: Southampton v Aston Villa, St. Mary’s Stadium
16:00: Sunderland v Leicester City, Stadium of Light
16:00: West Bromwich Albion v Chelsea, The Hawthorns
16:00: Burnley v Stoke City, Turf Moor
16:00: Tottenham Hotspur v Hull City, White Hart Lane

Sunday, May 24, 2015

16:00: Stoke City v Liverpool, Britannia Stadium
16:00: Arsenal v West Bromwich Albion, Emirates Stadium
16:00: Manchester City v Southampton, Etihad Stadium
16:00: Everton v Tottenham Hotspur, Goodison Park
16:00: Leicester City v Queens Park Rangers, King Power Stadium
16:00: Crystal Palace v Swansea City, Selhurst Park
16:00: Newcastle United v West Ham United, St. James’ Park
16:00: Chelsea v Sunderland, Stamford Bridge
16:00: Hull City v Manchester United, The KC Stadium
16:00: Aston Villa v Burnley, Villa Park